Złość, smutek, strach – po co nam przykre uczucia.

Niektóre z emocji są dla nas łatwiejsze do przeżywania, na przykład radość, a część z nich może być dla nas trudniejsza do odczuwania. Są to takie emocje jak złość, smutek czy strach. Jednak wszystkie emocje są tak samo ważne, a każda z nich jest dla nas cenną informacją i wskazówką.

Złość, chociaż bywa przykra do przeżywania, poprzez pobudzenie jakie wywołuje w naszym organizmie, pełni bardzo ważną funkcję i dostarcza nam informacji o tym, że spotyka nas coś, co nam nie odpowiada. Reagujemy w ten sposób na robienie czegoś, na co nie mamy ochoty. Złość służy nam także do rozpoznawania sytuacji, w których ktoś przekracza nasze granice. Potrzebujemy naszej złości, bo to ona pomaga nam stanąć w obronie tego, co dla nas ważne.

Strach, który często bywa paraliżujący i wywołuje duże napięcie w naszym ciele, pełni jednak ważną funkcję w naszym życiu. To właśnie strach pozwala nam właściwie rozpoznać zagrożenie i skutecznie mu przeciwdziałać. Jest dla nas emocją, która chroni nas przed niebezpieczeństwem. Pobudzenie i dotlenienie naszego organizmu, występujące podczas odczuwania strachu, sprzyja ocenie zagrożenia i zwiększa naszą koncentrację. Jego ważną funkcją jest zmobilizowanie nas do działania.

Smutek, chociaż jest emocją, która w dużym stopniu pozbawia nas energii i bywa bardzo nieprzyjemna do odczuwania, pełni ważną funkcję w naszym życiu. Jest dla nas informacją o tym, że czegoś nam aktualnie brakuje, pomaga nam uświadomić sobie, że właśnie coś straciliśmy lub doświadczamy porażki. Smutek służy nam w ogromnym stopniu do rozpoznawania własnych potrzeb, a jego odczuwanie jest dla nas informacją o ich niezaspokojeniu. Dzięki naszemu smutkowi możemy podejmować działania mające na celu realizację naszych potrzeb i planów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *