Zdrowe i niezdrowe sposoby wyrażania emocji

Jakie sposoby wyrażania emocji są zdrowe a jakie nie? Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie może być bardzo prosta – zdrowe sposoby, to takie, które nie szkodzą ani nam ani innym osobom wokół nas. Z kolei niezdrowe sposoby niosą ze sobą ryzyko skrzywdzenia siebie bądź ludzi z naszego otoczenia. Ale co to tak naprawdę znaczy? I dlaczego decydujemy się na szkodliwe sposoby wyrażania uczuć albo na powstrzymywanie się od przeżywania ich w jakkolwiek widoczny sposób? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie. 

Jak już pewnie wiecie z poprzednich rozdziałów pojawianie się emocji jest naturalne  i niezależne od naszej woli. To na co mamy wpływ, to działania, które podejmujemy w efekcie pojawiających się w nas uczuć. Jednocześnie uczucia te często wywołują dosyć silne reakcje w naszym ciele. Między innymi dlatego wstrzymywanie wyrażania emocji jest szkodliwe dla naszego zdrowia, ponieważ nie zatrzymuje ono reakcji naszego organizmu a napięcie, które często odczuwamy w takich sytuacjach zaczyna się kumulować. W efekcie może mieć to wpływ na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Możemy odczuwać różnego rodzaju objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, brzucha, przemęczenie i wiele innych. Mogą zacząć towarzyszyć nam nieprzyjemne myśli, nasz nastrój może się obniżyć, możemy stać się też rozdrażnieni. Dlatego właśnie warto poświęcić czas na to, żeby zastanowić się co mogę zrobić, żeby nie trzymać emocji w sobie.

Emocjami z którymi chyba najczęściej mamy trudność jeśli chodzi o ich zdrowe wyrażanie są smutek a przede wszystkim złość.  Jeśli masz trudności z przeżywaniem smutku czy złości – czujesz je ale nie umiesz lub nie wiesz jak dać im ujść na zewnątrz, mogą zacząć pojawiać się u Ciebie negatywne myśli na Twój temat, lub takie, które będą podpowiadały Ci żeby zrobić krzywdę sobie np. celowo się kaleczyć. Jeśli obserwujesz u siebie takie myśli zdecydowanie jest to moment na to, żeby powiedzieć o tym komuś dorosłemu z kim czujesz się komfortowo i bezpiecznie. Mogą być to rodzice, nauczyciel, psycholog szkolny lub inna dorosła osoba. Przy przeżywaniu silnych emocji z którym nie wiemy jak sobie poradzić takie myśli czy sposoby jak kaleczenie swojego ciała mogą wydawać się pomocne.

Ból jest odczuciem z ciała, silnie związanym ze smutkiem i rekcjami takimi jak np. płacz. Tym sposobem, robiąc sobie krzywdę możesz mieć poczucie, że przeżywasz, wyrażasz smutek co może przynosić również uczucie ulgi. Jest to jednak niezdrowy sposób radzenia sobie z tą emocją ponieważ przekłada się na robienie sobie fizycznej krzywdy, co stanowi zagrożenie dla Twojego zdrowia i życia. Jak więc można radzić sobie ze smutkiem w zdrowy sposób? Pomyśl o sytuacjach, w których odczuwałeś/aś smutek i robiłeś coś, co było bezpieczne dla Ciebie i innych a jednocześnie pomogło, przyniosło ulgę, spokój. To co może być wyrażeniem smutku i poradzeniem sobie z odczuciami z ciała związanymi ze smutkiem, to na przykład płacz, przytulenie się, albo otulenie. Jeśli nie masz obok siebie kogoś do kogo możesz lub chcesz się przytulić, możesz otulić się np. owijając się kocem. W efekcie w Twoim organizmie obniży się poziom hormonów związanych ze stresem i smutkiem. Z kolei zarówno z odczuciami z ciała jak i z pojawiającymi się myślami może pomóc rozmowa, przelanie myśli na papier, zarówno w postaci zapisków, wierszy jak również rysunków. Pomocne może być również słuchanie muzyki.

Podobnie jest ze złością. Kiedy przeżywasz złość możesz poczuć przypływ energii. Wyrażanie tej energii często kojarzone jest negatywnie w związku z czym często decydujemy się jej nie wyrażać. Faktycznie, krzyczenie na drugą osobę, obrażanie jej czy uderzanie, które kojarzy się ze złością, jest nie zdrowym sposobem wyrażania emocji ponieważ może być krzywdzące dla drugiej osoby. Z kolei niewyrażana złość może dawać podobne efekty jak w przypadku smutku, łącznie z chęcią krzywdzenia siebie samego. Co więc zrobić z tą rozpierającą nas energią? Z pewnością możesz sprawdzić czy pomocny będzie z którychś wcześniej podanych już sposobów. Krzyk, na który często wielu ludzi ma ochotę kiedy są źli, nie jest niczym złym dopóki nie krzywdzi drugiej osoby. Ale jeśli masz przestrzeń w której możesz krzyczeć, uderzać w jakiś przedmiot, nie krzywdząc przy tym siebie, to jest to jak najbardziej zdrowy sposób przeżywania i wyrażania złości.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *